Как заинтересовать детей наукой: лайфхаки от исследователей

Как заинтересовать детей наукой: лайфхаки от исследователей
07.04.2021

Как заинтересовать детей наукой: лайфхаки от исследователей

Мир вокруг нас удивителен. Однако чтобы заинтересовать ребенка его изучать, нужно сначала самому им интересоваться. Так считают ученые, лекторы программы популяризации науки среди подростков Science Teens Platform.

На примере трех тем - «Космос», «Экология», «Человек» - астрофизик Елена Компаниец, климатолог Светлана Краковская и нейрофизиолог Сергей Данилов делятся опытом и лайфхаками, как заинтересовать ребенка наукой и поддерживать этот интерес.

Науковці вважають, що насамперед варто дотримуватися трьох принципів:

тема має цікавити не лише дитину, а й учителя;
для кращого результату слід використовувати наочність;
за будь-якої можливості – більше практики.

Здивуйте

Цікаві факти й дивовижі є в кожній галузі.

Наприклад, можна пояснити, що мозок працює навіть під час сну: енергія мозку, що спить, запалила б 25-ватну лампочку.

Щодо «Екології», то дітям цікаво все – від того, чому трава зелена, а моря солоні, до того, як зменшити шкоду від пластику й чому деякі дерева живуть сотні років.

А з «Космосом» іще легше. Чи не кожен факт цікавий: таємничі чорні діри, мільярди галактик, екзопланети.

Донесіть думку, що є дуже багато відомого науці, але водночас і безліч того, що потребує дослідження. Це може стати мотивацією для школярів заглиблюватись у конкретні теми й згодом самим здійснювати проривні відкриття.

Порівнюйте

Космічні масштаби заворожують. Проте сухі цифри складно запам’ятати.

Недарма у своїй знаменитій книжці «Коротка історія часу» фізик-теоретик Стівен Гокінґ використав лише одну формулу — рівняння Ейнштейна Е=mc². Однак це не завадило книжці стати бестселером, вийти 35 мовами та закохати мільйони читачів у науку.

Наприклад, у центрі нашої галактики є надмасивна чорна діра. Її масу складно навіть озвучити. Лишень уявімо: маса чорної діри дорівнює 4 млн мас нашого Сонця. Натомість маса Сонця – це більше ніж 300 тис мас Землі. Так зрозуміліше.

Цікавтеся темою

Мало сказати, що в Антарктиді є українська полярна станція. Адже відразу виникає стільки запитань: що досліджують учені, як влаштований їхній побут, як вони туди дістаються, як не мерзнуть і ще з десяток інших.

Багато інформації про станцію є у вільному доступі й на офіційних сторінках у Facebook та Instagram. Полярники діляться фотографіями й розповідають про дослідження клімату, флори та фауни, гірських порід, про їхні спостереження за блискавками, хімічними забрудниками, які приносить течіями до континенту.

А ще вони досліджують величезну крижану печеру заввишки 12 м, це дає змогу науковцям краще зрозуміти систему танення льодовиків та вивчати унікальні форми життя. Є експедиції, що вирушають на холодний континент на цілий рік.

Такі сторінки в соцмережах – джерело актуальної інформації. Дітям же ви наочно показуєте, якою близькою є наука, а вчені постають перед ними справжніми зірками.

Якщо викладаєте астрономію, користуйтесь сайтом NASA, щоб слідкувати за поточними місіями, останніми відкриттями, мати доступ до анімацій та фотографій.

Для вчителів-екологів корисним буде Інструмент для відстеження прогресу з протидії змінам клімату в різних країнах, звідки можна брати не лише останні дані, а й графіки та анімації.

Підштовхніть дітей до навчання

Щоб навчання було ефективнішим, потрібно розуміти, як працює наш мозок.
Нові речі людина сприймає з відчуття страху чи цікавості.
Якщо нове асоціюється зі страхом, то увага стає розсіяною. Підвищується виділення гормону кортизолу, водночас зростає й рівень стресу.

https://ru.osvita.ua/school/method/82185/

← Повернутися до списку